czwartek, 14 lutego 2019

Acerola tabletki – bogactwo witaminy C

Nie jest wiedzą tajemną, że jedną z głównych witamin, jakich potrzebuje nasz organizm jest witamina C. Jako jej nośnik, kojarzymy zwykle cytrynę i inne cytrusy. Czy słusznie?

Nie tylko cytryny

Wbrew obiegowej opinii, w cytrynach substancji, jaką jest kwas askorbinowy, czyli witamina C, nie ma zbyt wiele. Zasadniczo, to w porównaniu do innych owoców i warzyw, w cytrynie tej witaminy jest bardzo mało. Niemal tyle samo można znaleźć w pomidorze, a już całkowicie biją cytrynę na głowę takie owoce, jak: kiwi, czarna porzeczka, truskawki, mango, pomarańcza, papaja, czy warzywa, jak: brokuł, brukselka, jarmuż, a przede wszystkim papryka. W jednej czerwonej papryce jest nawet dziesięć razy więcej witaminy C niż w cytrynie. Jest oprócz tego jeszcze jedna roślina, niestety nie występuje w Polsce, której owoce są zaskakująco hojne w ową witaminę. Okazuje się, że plasuje się ona pod tym względem na pierwszym miejscu. Chodzi o acerolę.

Acerola – najlepsza witamina C

Acerola to krzew, naturalnie rosnący na terytorium Ameryki Środkowej. Zwana jest również „wiśnią z Barbados”, ponieważ jej owoce wyglądem nieco przypominają wiśnie. Są niewielkie i jasnoczerwone. Konsumowane są na całym świecie nie ze względu na smak, ale na swoje właściwości. Witamina C naturalna substancja, znajdująca się w tym owocu w olbrzymim wręcz stężeniu, rozsławiła jego użycie dla celów medycznych. Owoce aceroli są dość nietrwałe, posłużą się do zjedzenia maksymalnie do trzech dni po zebraniu. Dlatego też, na ich podstawi, wytwarza się liczne wyroby spożywcze i lecznicze, takie jak acerola tabletki, ale też dżemy, syropy, galaretki, soki. Powszechne jest też mrożenie puree lub pulpy z aceroli i wywożenie jej na rynki innych krajów w takiej właśnie formie.

Po co nam witamina C?

Wszyscy wiedzą, że jest potrzebna, mało kto jednak całkowicie zdaje sobie sprawę, jakie ma witamina C właściwości. Kwas askorbinowy (czyli witamina C) dostarczany organizmowi w odpowiednich dawkach, wzmacnia jego odporność. Dzięki temu, zapobiega między innymi przeziębieniu. Nie trzeba studiować medycyny, żeby zdawać sobie sprawę, że na pierwsze oznaki przeziębienia jest najskuteczniejsza witamina C. A więc spora liczba osób, spostrzegłszy u siebie objawy, takie jak katar, kaszel, ból gardła, czy podwyższona temperatura, biegnie do kuchni, zaparzyć sobie herbatę z cytryną. Zalewając jednak sok z cytryny wrzątkiem, zabija się, już i tak niewielkie ilości witaminy C obecne w tym owocu. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie dobrodziejstw innych owoców i warzyw, spośród których acerola wybija się na prowadzenie, pod względem zawartości kwasu askorbinowego. Naturalnie, acerola nie występuje w Polsce, nie zerwiemy jej więc w ogródku, ani nie kupimy na targu czy w sklepie. Nie ma jednak kłopotów z zakupieniem jej w formie suplementu diety, takiego jak acerola tabletki.

Rola witaminy C w organizmie nie kończy się jednak na przeciwdziałaniu przeziębieniom. Jej obecność pomaga zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zakaźnych, jak też cukrzycy. Jest winna za prawidłowy proces wchłaniania żelaza, a zatem zapobiega anemii. Witamina C jest też niezbędna dla prawidłowej syntezy kolagenu w organizmie.

1 komentarz: